پیام غدیر، بیعت با امام مهدی (عج) است!

عید سعید غدیر را به پیشگاه مقدس قطب دایره امکان،امام زمان (عج) و همه شیعیان و محبین حضرتش تبریک می گوئیم.

پیامبر اکرم (ص) در خطبه غدیر فرمودند:

ای مردم،با خدا بیعت کنید و با من بیعت نمایید و با علی امیرالمومنین و حسن و حسین و امامان از نسل آن ها ... بیعت کنید.خداوند بیعت شکنان را هلاک و وفاداران را مورد رحمت قرار می دهد.

بدانید که آخرین امامان،مهدی قائم،از ماست.

ای مردم،نور از جانب خداوند عزوجل در من نهاده شده و سپس درعلی بن ابی طالب و بعد در نسل او تا مهدی قائم،که حق خداوند و هر حقی را که برای ما باشد می گیرد.

یکی از وظایف و تکالیف ما درعصر غیبت،"تجدید بیعت با امام زمان (عج) بعد از هر نماز واجب، یا در هر روز و یا در هر جمعه"می باشد.

معنای بیعت:

بیعت کننده متعهد شود و عهد محکم و پیمان استوار ببندد به این که شخصی را که با وی بیعت نموده (یعنی امام زمان (عج) با جان و مال خود یاری کند،و از هیچ چیزی که مربوط به او هست در راه یاری و نصرت آن حضرت دریغ ننماید،و جان و مال و آبروی خود را در راه ایشان نثار کند.

رسول خدا (ص) در خطبه غدیر،همه امت را امر فرمود که با امامان (ع) تا امام زمان (عج)،چنین بیعتی نمایند.

این بر همه افراد از مرد و زن،واجب است. بلکه ایمان جز به آن تحقق نمی یابد. یعنی هیچ کس مومن محسوب نمی شود مگر این که چنین بیعتی با اهل بیت (ع) انجام دهد.

(برگرفته از: مکیال المکارم، بخش 8، تکلیف 34)

تجدید بیعت در هر روز:

مستحب است این بیعت واجب،هر روز بعد از نماز صبح یادآوری شده و تجدید گردد.

عالم بزرگوار سید بن طاووس (ره) در کتاب "مصباح الزائر" می نویسد:

این دعایی است که هر روز پس از نماز صبح، مولایمان امام زمان (عج) با آن زیارت می شود (و درضمن آن می گوییم:خدایا،در امروز و هر روز،عهد و پیمان و بیعتی را که نسبت به او بر گردنم هست تجدید می کنم):

اَللّهُمَّ بَلِّغْ مَوْلاىَ صاحِبَ الزَّمانِ صَلَواتُ اللَّهِ عَلَیْهِ عَنْ جَمیعِ الْمُؤْمِنینَ وَالْمُؤْمِناتِ فى مَشارِقِ الاَْرْضِ وَ مَغارِبِها ...

(دعا به طور کامل در کتاب "صحیفه مهدیه" بخش سوم و نیز "مفاتیح الجنان" بعد از دعای ندبه ذکر شده است)ما جان به کفان،منتظر دلداریم

از یاس و رکود و کاهلی بیزاریم

مشتاق حضوریم و مهیای قیام

همواره مطیع و هر زمان بیداریم

الهی به حق این روز بزرگ

عَجِّـــــلْ لِوَلیِّــــــکَ الْفَــــــرَج

/ 0 نظر / 26 بازدید