جایگاه والای حضرت مهدی(عج) در خطبه غدیــــر

بدون شک واقعه غدیرخم،نقش سرنوشت سازی درتعیین مسیر آینده اسلام داشته است.دراین واقعه،پیامبر اسلام صلی‏ الله‏ علیه‏ و‏آله مهم‏ترین مأموریت دوران پیامبریِ خود رابه انجام رساند؛مأموریتی که انجام آن،به منزله رساندن پیام رسالت حضرت بود،و کوتاهی در مورد آن،به از بین رفتن زحمات چندین ساله ایشان می‏انجامید؛چنان که خداوند متعال درآیه 67 سوره مائده می‏فرماید:«هان ای پیامبر!آنچه را از سوی پروردگارت به تو نازل شده است،تبلیغ کن و اگر چنان نکنی، پیام و رسالت او را انجام نداده‏ ای وخداوند تو را از مردم حفظ می‏فرماید».

جایگاه والای حضرت مهدی(عج) در خطبه غدیر

خطبه‌ی غدیر یکی از معتبرترین و پرمحتواترین منابع اصیل اسلامی است که مبانی اصیل اعتقادی را به صورت یک دوره‌ی فشرده مطرح می‌نماید؛ اصول خداشناسی و توحید، نبوت، امامت و حتی مباحث معاد و زندگی اخروی. در واقع این خطبه خود درسنامه‌ی کاملی از همه‌ی اعتقادات اسلامی است که به صورت مستدل و موثق از زبان پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) برای همیشه ی تاریخ بیان گردیده است.

در این خطبه شریف به امام زمان عجل الله تعالی فرجه توجه خاصی شده است. و در سه فراز خطابه، پیامبر اکرم صلی الله علیه آله اشاره به وجود مبارک آن حضرت فرموده‌اند.

در فراز اول می‌فرمایند:

« مَعَاشِرَالنَّاسِ آمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَالنُّورِ الَّذِی أُنْزِلَ مَعَهُ مِنْ قَبْلِ أَنْ نَطْمِسَ وُجُوهاً فَنَرُدَّها عَلى‏ أَدْبارِها...مَعاشِرَالنّاسِ،النُّورُ مِنَ‏اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ مَسْلوکٌ فِىَّ ثُمَّ فى عَلِىِّ بْنِ أَبى طالِبٍ، ثُمَّ فِى النَّسْلِ مِنْهُ إِلَى الْقائِمِ الْمَهْدِىِّ ،الَّذِی یأْخُذُ بِحَقِّ اللَّهِ وَ بِکُلِّ حَقٍّ هُوَ لَنَا»

ملاحضه شود که پیامبر صلی الله علیه آله به صراحت جریان نور را علاوه بر خود در امیرالمۆمنین و امامان علیهم السلام از نسل ایشان تا مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه جاری و ساری می‌دانند؛ و بر روی دو نکته تاکید می‌کنند:

اول این که امامت در خاندان امیرالمومنین علی علیه‌السلام جاری است، به طوری که این رشته الهی در آغاز به دست مبارک امیرالمۆمنین علیه‌السلام و در نهایت به وجود مبارک مهدی فاطمه سلام الله علیهما سپرده شده است؛ و دوم آن حضرت حق خدا و حق تمامی اهل بیت علیهم‌السلام را از غاصبانشان خواهند گرفت ان شاءالله.

فراز دوم از گفتار پیامبر اکرم صلی الله علیه آله به صورت مسقل به امام زمان عجل الله تعالی فرجه اختصاص دارد.حساسیت این قسمت ازسخن را،از آنجا می‌توان دریافت که حضرتش هیجده بارمردم را با تکرار یک لفظ هشدار دهنده، "الا" به معنی "هان"! "آگاه باشید" به دقت در کلام خود فرامی‌خوانند پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در آغاز این بخش، بار دیگر روند پیوسته نبوت و امامت را مطرح نموده و یاد آور می‌شوند که سررشته این نظم، در دست علی علیه‌السلام است و پایان بخش این روند، حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه می‌باشند، بدین صورت که: (مقاله سیمای امام زمان در خطبه غدیر، سایت نشر اعتقادات)

«مَعاشِرَالنّاسِ، أَلاوَإِنِّى رَسولٌ وَ عَلِىٌّ الْإِمامُ وَالْوَصِىُّ مِنْ بَعْدى،...أَلا إِنَّ خاتَمَ الْأَئِمَةِ مِنَّا الْقائِمَ الْمَهْدِى»

پس آن گاه بیست و یک ویژگی اساسی و مهم از مختصات عمده آن امام را ترسیم می نمایند،پیامبر صلی الله علیه آله فرمودند:

آگاه باشید همانا آخرین امام، قائم مهدی از ماست.

هان ! او بر تمامی ادیان چیره خواهد بود.

هشدار ! اوست انتقام گیرنده‌ی از ستمکاران.

هشدار ! اوست فتح کننده‌ی دژها و منهدم کننده‌ی آن‌ها !

هشدار ! اوست چیره بر تمامی قبایل مشرکان و رهنمای آنان.

هشدار ! اوست خون خواه تمامی اولیای خدا.

هان ! همانا او یاور دین خداست.

هان ! او از دریایی ژرف پیمانه‌هایی افزون گیرد.

هشدار ! او به هر ارزشمندی به اندازه‌ی ارزش او و به هر نادان و بی‌ارزشی به اندازه‌ی نادانی‌اش نیکی کند.

هان ! او نیکو و برگزیده‌ی خداست.

هشدار ! اوست میراث‌دار دانش‌ها و احاطه‌دار بر ادراک‌ها.

هان ! او از پروردگارش خبر دهد و نشانه‌های او را برپا کند و استحکام بخشد.

هشدار ! اوست بالیده و استوار.

آگاه باشید ! هم اوست که اختیار امور جهانیان به او سپرده شده است.

هان ! پیشینیان از قرن‌ها ظهور او را پیشگویی کرده‌اند.

هشدار ! اوست حجت پایدار و پس از او حجتی نخواهد بود.

(این تعبیر به عنوان حجت،امامت و مسئولیت است و نظری به رجعت دیگر امامان ندارد. زیرا آنان حجت‌های پیشین‌اند که دوباره رجعت خواهند کرد.)

راستی و درستی و روشنایی جز با او نیست.

هان ! کسی بر او پیروز نخواهد شد و ستیزنده او یاری نخواهد گشت.

هشدار ! او ولی خدا در زمین، داور او در میان مردم و امانت‌دار امور آشکار و نهان است.(خطبه غدیر)

آری درنقطه غدیرتوقفی باید،که با حقیقت انسان سر و کار دارد.هزار و چهارصد سال است که شیعه زلال پر برکت غدیر را به پای درختان ولایت می‌افشاند، و از آن بیابان خشک باغ‌های پر ثمراعتقادی و گل‌های زیبای محبت را پرورش می‌دهد.

آغاز پانزدهمین قرنی است که شیعه با حجتی قوی و برهانی قاطع که پیامبر -صلی الله علیه و آله و سلم- به دستش داده، پرچم بلند «اشهد ان علیاً ولی الله» را بر افراشته و تا شنیدن صدای جانفزای "انا المهدی" از مرزهای اعتقادی خویش پاسداری می‌کند. (برگرفته از مقاله محبوبه مقدادی)

منابع :
ماهنامه گلبرگ

سایت غدیرخم
سایت نشر اعتقادات
کتاب خطبه غدیر علامه امینی
مقاله ولایت پذیری محبوبه مقدادی

niniweblog.com

/ 0 نظر / 20 بازدید