کتبی با موضوع غدیــــــــر!

عنوان کتاب:نقش غدیر در امامت حضرت علی علیه السلام     نویسنده: حسین استاد ولی ناشر: منیر


کتاب اخیر،پژوهشی است در اهمیت اعتقادی _تاریخی و سیاسی غدیر.برای روشن شدن واقعه ی غدیر دو شبهه را بررسی و پاسخ داده است :
1: لزوم تعیین جا نشین از سوی جداوند برای رسولش.
2: موروثی نبودن جانشینی رسول خدا.
دو نظریه ی دیگر نیز در مورد خلافت بعد از پیامبر صلی ا...علیه وآله بیان و پاسخ داده است.برای تکمیل بحث حقانیّت امامت حضرت علی علیه السلام احادیث متواتری را مثل حدیث وصایت،منزلت،وراثت،ثقلین و .... نقل می کند.در پایان نیز نقش مردم در پذیرفتن این جانشینی را  مورد بررسی قرار می دهد.

عنوان کتاب: بلند ترین داستان غدیر         نویسنده: محمد رضا انصاری    

نثر این کتاب به صورت پرسش و پاسخ بین یک جوان ایرانی و صحابی پیامبر صلی ا...علیه و آله است به صورتی ساده،امّا کوبنده که به آشکار کردن حقایق کتمان  شده ی غدیر و بر نامه ریزی اصحاب سقیفه برای کتمان آن،از لحظه ی شکل گیری واقعه ی غدیر تا زمان راوی(ماجرای دو صحیفه ی ملعونه،نقش عایشه در این جریانات و...)به نحوی روشن،کامل و بی پروا می پردازد.ویژگی خاصّ این کتاب،جدا از صراحت در نقل حدیث راوی ذکر منابع آن و شرایط زمانی و مکانی راوی حدیث،توسط نویسنده ی کتاب می باشد.

    


عنوان کتاب: برکه ی خوش بختی         نویسنده: حسن تاجری         ناشر: آفاق

در این کتاب که به سبکی داستانی است،داستان غدیر را با آغاز رسالت در هم می آمیزد و سپس به شرح وقایع حجه الوداع و روند شکل گیری واقعه غدیر در آن می پردازد که زبان ساده و لحن داستانی آن برای آشنایی بسیاری از نوجوانان و نا آشنایان با جزئیات واقعه ی غدیر،سودمند می باشد.
این کتاب با تصاویری زیبا،واقعه ی غدیر را به ما نمایانده است.تصاویری که ترسیم این جریان تاریخی را در ذهن مخاطب ملموس تر می سازد.

 

 

عنوان کتاب: علی علیه السلام جانشین به حقّ پیامبر         نویسنده: دکتر نادر فضلی   

در این کتاب می خوانیم:علی علیه السلام جانشین به حقّ پیامبر صلی ا... علیه و آله داستان حضور ولایت علی علیه السلام  در جای جای وصایت نبی صلی ا...علیه آله است.
این کتاب از زبان امیر المؤمنین علیه السلام نقل شده است.آن حضرت داستان هایی را از صدر اسلام،همچون بعثت پیامبر صلی ا... علیه وآله چگونگی ایمان آوردن خود ایشان به اسلام،حیله های یهودیان و منافقان برای بر هم زدن وحدت مسلمین،داستان سدّالابواب و.... بیان می کنند و همچنین وقایعی را از جریان غدیر و دوران تلخ بعد از رحلت پیامبر صلی ا...علیه وآله تشریح می فرمایند.بخش آخر کتاب نیز به طور مفصّل حدیث منضلت را مورد بحث و بررسی قرار داده است.   


 عنوان کتاب: موعود غدیر        نویسنده: اصغر صادقی         ناشر: آفاق

بخش اول این کتاب راجع به سندیت خطبه ی غدیر در منابع مختلف شیعه و سنی و ذکر تعداد این منابع پرداخته است.فرازهای مختلف خطابه را مورد بررسی قرار داده و در مورد بار توحیدی فراز اول،نازل شدن آیه ی تبلیغ،معرفی امام علی علیه السلام  و... توضیح داده است.در این نوشته،به توضیح حدیث ثقلین نیز پرداخته شده و آن را در زمان ما اثبات می کند و نتیجه می گیرد که باید همراه ثقل اکبر ( قرآن ) ثقل اصغر نیز قرار بگیرد که در زمان ما حضرت مهدی علیه السلام می باشد.در بخش های بعدی به بررسی واژه ی نور در آیات وروایات پرداخته و سپس با تبیین سیمای حضرت مهدی ارواحنا فداه در خطبه غدیر و با استفاده از فرمایش رسول خدا صلی الله علیه وآله باز ستاننده حقوق ائمه علیهم السلام معرفی می نماید خلاصه آن که پیامبر صلی الله علیه و آله در روز غدیر،مبعوث غدیر را معرفی و با نوید به موعود غدیر اوضاع زمان ظهور را تشریح فرموده اند.

 

 

عنوان کتاب: برکه ای بر فلک نازد         نویسنده: یحیی مقدسان       

در این کتاب داستان غدیر از ابتدا تا انتها در ده بخش که از کتاب اسرار غدیر برگرفته است به صورت ادبیات داستانی بازگو شده است.

 

عنوان کتاب: همیشه درخشان         نویسنده: سید خلیل سیدزاده         ناشر: عهد

این کتاب حاوی 18 مقاله مستقل در مورد واقعه غدیر است.این مقالات با وجود مستقل بودن،ارتباط موضوعی و مفهومی با هم دارند.مقالات به یاد واقعه غدیر نگاشته شده است.3 مقاله اول این کتاب،شرح واقعه غدیر و 15 مقاله دیگر گفتگوی غدیر و کعبه می باشد و این مهم ترین نکته کتاب می باشد که به زبانی ادبی و در قالب مناظره در آمده است.در جریان این گفتگو و مناظره سخن به این جا می رسد که وارث اصلی غدیر،حضرت مهدی علیه السلام می باشند که با ظهورشان از مظلومیت غدیر خواهندکاست.

 

عنوان کتاب: در جستجوی جانشین پیامبر         نویسنده: دکتر نادر فضلی      


این کتاب داستانی جذاب از سرگذشت ابوعامر و عده ای دیگر از مردم یمن است که به حضور پیامبر صلی الله علیه و آله رسیدند تا بدانند جانشین پس از ایشان کیست.پیامبر صلی الله علیه و آله به شیوه ای شگفت آور و به یادماندنی تفسیر آیات 103 و 112 آل عمران، 56 زمر، 44 نمل،27 فرقان،5 حجر،27 ابراهیم،37 ق را بیان فرمودند سپس پیامبر صلی الله علیه و آله از آنان می خواهند تا با جذبه ای که در سیمای جانشین ایشان است،او را یابند.آنان بر می خیزند و هر کدام از سویی در مسجد به جستجو می پردازند و همه به امیرالمومنین علیه السلام می رسند... این مردان پس از گذشت سالها طبق بشارت پیامبر صلی الله علیه و آله ـ در جنگ جمل همراه حضرت علی علیه السلام بودند و در صفین به شهادت رسیدند.

 

 

عنوان کتاب: نسیم غدیر         نویسنده: حسین اثنا عشری         ناشر: منیر


این کتاب شامل ترجمه و شرح 48 حدیث پیرامون فضائل امیر المومنین علیه السلام و شیعیان آن حضرت است است.این احادیث از کتب معتبر و دست اول شیعه و سنی جمع آوری شده و به مناسبت روز غدیر منتشر گردیده است.

 


عنوان کتاب: 23 روز با غدیر         نویسنده: دکتر عدنان درخشان         ناشر: منیر

این کتاب به توصیف لحظه به لحظه واقعه غدیر خم از آغاز حجه الوداع تا روز غدیر خم و اعلام عمومی ولایت و سرپرستی امیر المومنین علیه السلام پرداخته است.نویسنده با به کارگیری قلمی ادبی و استفاده از احادیث مربوطه و آیات قرآنی،تجسم این واقعه جاودان را برای خواننده تسهیل ساخته است.در این کتاب تمامی توطئه ها و عهدنامه هایی که مقدمه سقیفه بود و در طول این سفر اتفاق افتاد بیان شده است.نکته مهم این است که تمامی احادیث و فرمایشات پیامبر صلی الله علیه و آله در مورد خلافت امیر المونین علیه السلام که قبل از واقعه غدیر و در طول این سفر نقل شده،در این کتاب جمع آوری شده است.

 

 

عنوان کتاب:غدیر شناسی و پاسخ به شبهات    نویسنده: علی اصغر رضوانی   ناشر: مسجد جمکران


این کتاب با رویکردی استدلالی وعلمی و با استفاده از قرآن و حدیث،به تشریح غدیر پرداخته است.هم چنین با اشاره به موضوع بحث بر انگیز وحدت اسلامی،وحدت حقیقی امت را وحدتی بر محوریت امام بر حق معرفی نموده است.در بخشی از کتاب نیز بر ضرورت تعیین جانشین برای پیامبر تأکید کرده و بخشی از فضائل و برترین های امیرالمومنان علیه السلام را در این راستا آورده است.معرفی 110 صحابی راوی حدیث غدیر به همراه نام راویان این واقعه از قرن دوم تا چهاردهم،عرفی مؤلفان اهل سنت که پیرامون حدیث غدیر قلم فرسایی نمودند و نیز مطرح کردن برخی از شبهات اهل سنت و وهابیت پیرامون واقعه غدیر و پاسخگویی به آن ها قسمت های دیگر کتاب را تشکیل می دهند.از نکات قابل توجه،معرفی تعدادی ازمعترفین به مذهب حقّه تشیع از جمله دکتر تیجانی،علامه انطاکی، صائب عبدالحمید و ... می باشد.

 

عنوان کتاب: غدیر در نگاه خورشید     نویسنده: دکتر مرتضی طاهری      ناشر: دلیل ما


این کتاب واقعه غدیر را از نگاه امام رضا علیه السلام به منظور ارائه جلوه های ولایت علوی در پرتو کلام رضوی،بیان می نماید.
گفتار اول شامل سفر اجباری امام رضا علیه السلام به مرو و شرح حدیث سلسله الذهب یا زنجیره طلایی است.در ادامه با اقامه ادلّه ی عقلی ونقلی  بیان می کند.مانند نبوت،منصبی الهی است و ضرورت دارد که امر امامت احیا گردد.هم چنین با نقل احادیثی از امام رضا علیه السلام اشارات سایر کتب آسمانی را بر امامت ائمه معصومین علیهم السلام متذکّر می شود. تأکید اساسی این کتاب بر حقانیت ولایت ائمه علیهم السلام بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله است.بر ضرورت تکریم روز غدیر اشاره می کند و آداب و رسوم آن را از نگاه معصومین علیهم السلام بیان می دارد.بخش پایانی کتاب در باره احادیث و سیمای حضرت مهدی ارواحنا فداه در خطبه غدیر است.

 

عنوان کتاب:غدیر در احساس ملّت ها      ناشر: دلیل ما


غدیر در احساس ملتها از نخستین گامهایی است که در راه جهانی سازی غدیر برداشته شده است.کتب حاضر،‌مجموعه مقالاتی است که افرادی از ملیت های مختلف جهان در یک اقدام بی سابقه،‌احساسات و دغدغه های خود را پیرامون غدیر بیان می کنند.غدیر از ابعاد مختلف تاریخی،جغرافیای،ادبی،‌مسائل پیش روی غدیر در جهان معاصر و شبهات وارد بر غدیر و پاسخ به آنها مورد بررسی قرار گرفته است.تنوع ادبیاتهای مختلف و ترجمه زیبای کتاب،‌مطالعه آن را برای هر دوستدار غدیر و ولایت،‌زیبا و سودمند ساخته است.

 

عنوان کتاب: ندای آسمانی غدیر      نویسنده: محمد باقر انصاری 

در این کتاب می خوانیم:ندای آسمانی غدیر،مقدّمه،متن و ترجمه ای است از بزرگترین سخنرانی تاریخ اسلام یعنی خطابه ی پیامبر صلی ا... علیه و آله در میعاد گاه غدیر.
این کتاب به همان سبک کتاب " خطابه غدیر " از همین نویسنده می باشد که در ابتدا به بیان مقدّمه ای از واقعه ی غدیر می پردازد و سپس در باره ی کیفیت سخنرانی پیامبر صلی ا... علیه و آله در یازده بخش و شرح مختصری از هر یک و نیز متن عربی وفارسی خطابه به همراه اسناد و مدارک آن،مطالبی ارائه میدهد.   

 

عنوان کتاب: نسیم غدیر     نویسنده: حسین اثنا عشری      ناشر: منیر


این کتاب شامل ترجمه و شرح 48 حدیث پیرامون فضائل امیر المومنین علیه السلام و شیعیان آن حضرت است است.این احادیث از کتب معتبر و دست اول شیعه و سنی جمع آوری شده و به مناسبت روز غدیر منتشر گردیده است.

 

عنوان کتاب:پیمان غدیر بیعت با مهدی      نویسنده: دکتر سید محمد بنی هاشمی    

در این کتاب می خوانیم:

ـ پیام غدیر در کتاب و سنت:مهمترین عهد الهی و جزئیات آن
- لزوم آشنایی با پیام غدیر و محتوای اصلی پیام
ـ اهمیت التزام به پیمان غدیر:عبودیت و معانی و شئون مولی و عبد
ـ وفا به پیمان بندگی:اولویت مولا نسبت به بنده در همه امور
ـ چگونگی خدمت مقبول به مولا و شروط خدکتگزاری صحیح به مولا

 

عنوان کتاب:غدیر روز بیعت با امام زمان علیه السلام    نویسنده: آیت الله میرزا محمّد باقر فقیه ایمانی  


این کتاب به بیان برتری بیعت با امام زمان علیه السلام،به عنوان برترین اعمال در روز غدیر می پردازد و اقسام بیعت با آن امام بزرگوار را بیان می کند؛از جمله بیعت قلبی، عملی و زبانی.از این میان،بیعت قلبی مقدمه بر بقیه و از اهمیّتِ بیش تری بر خوردار است.در واقع این کتاب،تجدید بیعت با امام زمان را از مهم ترین اعمال،در قبال غدیر می داند چون بیعت با سایر ائمه علیهم السلام که در گذشته صورت گرفته است.
در پایان،آداب و شرایط بیعت را بیان نموده که شاملِ خلوص؛یعنی تولّی و تبرّی و اجتناب از گناهان است

 

عنوان کتاب:پاسداشت غدیر      نویسنده:محمّد ابراهیم حامد مهدوی     ناشر:دلیل ما


این کتاب به شرح وظایف ما در قبال غدیر با نگاهی مختصر به گذشته ی غدیر می پردازد که با قلمی ادبی،ابتدا به توصیف واقعه غدیر پرداخته و در میان آن تو صیفات،‌دلایل اهمیت غدیر را بیان کرده است.در ادامه سر گذشت غدیر،بیان و به معجزات آن اشاره می نماید و فرازهایی از خطبه را نیز در این بخش خاطر نشان می سازد.در بخش دیگر به بررسی علل فراموش شدن این واقعه می پردازد و در نهایت ارتباط ما با غدیر و وظایف مان نسبت آن را در دنیای امروز بیان می کند.

 

 


عنوان کتاب:گزارش لحظه به لحظه از واقعه غدیر   نویسنده:محمد باقر انصاری       ناشر:دلیل ما

 این کتاب،با زبانی ساده و روان و در عین حال دقیق و مستند،به شرح مرحله به مرحله ی واقعه ی غدیر،‍‍‍‍پرداخته و آن را از آغاز اعلان عمومی برای انجام مناسک حج تا حرکت از مدینه به سوی مکه و وقایع مربوط به آن ادامه داده و سس به صورت مفصل تر،وقایع مربوط به غدیر خم و ایراد خطبه ی پیامبر (صلی ا... علیه و آله) و اهمیت و عظمت و خطوط اصلی این خطبه (هم چون:ابلاغ دستور حق،معرفی 12 امام،کامل شدن دین خدا و مانند آن را ) مطرح نموده است.
در نهایت،اتفاقات بعد از این سخنرانی و واقعه ی عظیم را از قبیل:تبریک و تهنیت به علی (علیه السلام) با عنوان امیر المؤمنین دادن عمامه ی سحاب به ایشان،حضور جبرئیل (علیه السلام) در غدیر و دیگر رخ داده ای مربوط به آن،با دقت یک تاریخ نگار ریز بین و با زیبایی نویسنده ای چیره دست،بیان می کند.

 


عنوان کتاب:ما و غدیر ( نامه ای به دوست دار امیر المؤمنین علیه السلام )         نویسنده:حامد رضا معاونیان         ناشر:دلیل ما

/ 0 نظر / 79 بازدید