امیـــر مومنان همان نباء عظیـــــم!

سوره ی نباء با پرسشی آغاز می شود که مردم ازیکدیگر می پرسند که همان نباء عظیم یا خبر بزرگ است. نباء عظیم در ظاهر آیه به معاد و قیامت تعبیرمی شود که مورد اتفاق اکثر مفسران قرآن اعم از شیعه و سنی می باشد.اما از آنجائی که آیات قرآن علاوه بر معنای ظاهری دارای معانی نهفته ی دیگری هم می باشد لذا مفسران با توجه به روایات معانی دیگری را برای بعضی از آیات قرآن احتمال داده اند.

به طورمثال در روایات زیادی که ازطرق اهل بیت(علیهم السلام) و بعضی از طرق اهل سنت نقل شده،نباء عظیم (خبر بزرگ) به مسآله ی ولایت و امامت امیر مومنان(ع) یا به مسآله ی ولایت به طور اعم تفسیر شده است.این روایات گاه ازخود علی (ع) و گاه از امامان دیگر نقل شده که به عنوان نمونه سه روایت را اینجا می آوریم:


ابتدا روایتی است که حافظ "محمد بن مومن شیرازی" که از غلمای اهل سنت است نقل کرده که  رسول الله(ص) در تفسیر " عما یتسائلون.عن انباء العظیم " فرمود:منظور ولایت علی(ع)است که از انسان در قبر درباره ی آنها سوال می شود وهیچ کس درشرق و غرب عالم درخشکی و دریا از دنیا نمی رود مگر اینکه فرشتگان از او درباره ی ولایت امیر المومنین (ع) بعد از مرگ پرسش می کنند و به او می گویند:دینت چیست؟ پیامبرت کیست؟ امامت کیست؟

در روایتی دیگر آمده است که در روزجنگ صفین مردی از لشکر شام درحالی که سلاح بر تن پوشیده و قرآنی حمایل کرده بود،وارد میدان شد و سوره ی نباء را تلاوت می کرد. امام علی (ع) شخصا به میدان او آمد و به او فرمود:آیا میدانی نباء عظیمی که درآن اختلاف دارند چیست؟ آن مرد در جواب گفت :نه نمیدانم!

امام فرمود:منم آن نباءعظیم که درباره ی آن اختلاف دارید!و درولایت من به نزاع برخاسته اید،شما از ولایت من بازگشتید بعد از انکه پذیرفتید و در قیامت خواهید دانست که چه عملی انجام داده اید.!

درروایتی هم از امام صادق(ع) نقل شده که فرمودند:" انباء العظیم الولایة "نباء عظیم همان مساله ی ولایت است.


منبع احادیث : حدیث اول (رسالة الاعتقاد،جلد3 ،صفحه 484)
حدیث دوم و سوم (تفسیر برهان ، جلد4 ، صفحه 419 و 420)

niniweblog.com

/ 4 نظر / 17 بازدید
یداللهی

سلام...جدول ختم قرآن آماده شد...منتظر حضورتون هستم این عید بزرگ رو اول به خانواده سادات خودم و بعد به همه شیعیان تبریک میگم. حضرت رضا در نقلی می فرماید مثل مردم در پذیرفتن ولات حضرت علی و روز عید غدیر مثل ملائکه در روز سجود شان در برابر حضرت آدم است و مثل کسی که در روز عید غدیر ا ز ولایت علی سرباز زند مثل شیطان است پس همه سجده کردند جز ابلیس سرباز زد و کافر شد. سوره بقره آیه21 [گل][گل][گل]عیدتان مبارک[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] موفق و سربلند باشی[گل][گل][گل]

عبدالهی

یارب به حق غدیر و مولای غدیر / با دست علی ومرتضی دستم گیر تا همره قدسیان فرستم صلوات / فریاد زنم ز فرط شادی تکبیر در عید غدیرخم بسی مسرورم / از نور جمال مرتضی مسحورم امید که در حشر به ذکر صلوات / با حب علی خدا کند محشورم عید سعید غدیر خم بر شما مبارک باد

اکبری

سلطان سریر در غدیر است علی هم جان رسول و هم وزیر است علی تنها نه به کائنات مولاست علی بر خاتم انبیا امیر است علی تشریف بیارید برا گرفتن هدیه........[گل]